Chirurgia na najwyższym poziomie. Ponad 50 operacji z wykorzystaniem robota medycznego

 Zdjęcie

Dziesięć milionów złotych – tyle wyniosła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na zaawansowany system robotyczny dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Supernowoczesny sprzęt wykorzystywany jest na co dzień przez zespoły medyczne dwóch oddziałów klinicznych: chirurgii ogólnej oraz urologii i onkologii urologicznej.

 

Rozpoczęcie  operacji  robotycznych  to  trudna,  kosztowna,  ale  niezbędna  decyzja o wielkim znaczeniu dla pacjentów onkologicznych. Rekonwalescencja po takim zabiegu jest krótsza, obciążenie dla chorego mniejsze, a dla chirurga to przede wszystkim lepsza wizualizacja i doskonałe warunki działania – powiedział Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

 

Do tej pory w ramach chirurgii i urologii w sosnowieckiej lecznicy przeprowadzono z powodzeniem ponad pięćdziesiąt takich procedur.

 

To początek ery robotyki medycznej w jednym z największych ośrodków medycznych w województwie śląskim, a naszym celem jest maksymalne wykorzystanie rozwiązań małoinwazyjnych  z  korzyścią dla pacjentów onkologicznych. Warto przypomnieć, że robot medyczny to jedynie narzędzie, a bez wykwalifikowanych lekarzy i całego personelu medycznego pomoc pacjentowi nie byłaby możliwa – podkreślił  Krzysztof Kowalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary  w  Sosnowcu.

 

U nas to przede wszystkim wsparcie dla chorych z rakiem jelita grubego. Po trzech miesiącach stwierdzamy, że najważniejszą zaletą jest doskonałe zobrazowanie tkanek, a to dzięki bardzo dużemu powiększeniu. Obserwujemy niezwykle dokładnie poszczególne struktury. Wiemy, które należy oszczędzić, a które przeciąć. Chirurg operujący – po raz pierwszy w historii – nie stoi przy pacjencie, ale za konsolą – wyjaśnił prof. Zbigniew Lorenc, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej, Kolorektalnej i Urazów Wielonarządowych.

 

Szczególna przydatność robota chirurgicznego potwierdziła się w zabiegach urologicznych, zwłaszcza w prostatektomii radykalnej wykonywanej w terapii raka prostaty. Korzyści dla pacjentów są ewidentne: mniejsza utrata krwi, lepsze wyniki czynnościowe poooperacyjne, krótsza rekonwalescencja. Wielu chorych jest świadomych i dobrze zorientowanych więc chętniej decydują się na operację w ośrodku z dostępem do najnowocześniejszych narzędzi – podkreślił dr Paweł Budziarz, zastępca kierownika Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Zdjęcie  Zdjęcie  Zdjęcie