WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Jedyny w Polsce, 6 w Europie

Krótsze zabiegi, indywidualne narzędzia, mniejsze ryzyko powikłań. Szpital św. Barbary zakupił właśnie nowoczesny sprzęt przeznaczony do chirurgi zaćmy oraz zabiegów witreoretinalnych. To pierwsze takie urządzenie w Polsce!

Constellation Visual System przez fachowców bywa nazywany „kombajnem okulistycznym”. Jego konstrukcja opiera się na integracji wszystkich akcesoriów potrzebnych w chirurgii przedniego i tylnego odcinka oka w jednej obudowie. To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, jedno z sześciu w Europie. Swoimi parametrami przewyższa wszystkie stosowane w tej chwili aparaty używane przez okulistów.

Constalation stwarza zupełnie nowe możliwości mikrochirurgowi operującemu we wnętrzu gałki ocznej (na ciele szklistym i siatkówce), co w prosty sposób pozwala uzyskać dużo lepsze wyniki. Zabiegi we wnętrzu oka przypominają poruszanie się w przestrzeni podwodnej, dlatego chirurg potrzebuje dodatkowego wsparcia. Constellation dysponuje chociażby specjalnym typem oświetlenia tzw. żyrandolowym pozwalającym na równomierne doświetlenie operowanej przestrzeni. - Zgodnie z nazwą w oku zakładamy coś na kształt żyrandola, który oświetla całą przestrzeń równomiernym natężeniem światła. Dzięki temu chirurg ma komfort pracy i widzi wszystko tak, jak w dobrze oświetlonym pomieszczeniu – mówi Dariusz Dobrowolski, kierownik sosnowieckiej Okulistyki.

To jednak nie wszystko. Maszyna, z większą od ludzkiej precyzją, może zajmować się podawaniem oleju silikonowego oraz powietrza, a potem ich dokładnym usunięciem. Dzięki temu zmniejsza się zdecydowanie liczbę możliwych powikłań. Co ważne, jest wiele podobnych czynności, które automatycznie i z niezwykłą dokładnością potrafi wykonać za człowieka nowo zakupiony aparat.
Urządzenie jest bardzo szybkie. Dysponuje aż 5000 cięciami witrektomu na minutę (dotychczasowy sprzęt ciął maksymalnie 2000 razy na minute), co pozwala nie tylko na skrócenie czasu zabiegu, ale i bezpieczniejsze poruszanie się tuż nad siatkówką. Aparat wyposażony jest w rozbudowany system kontroli ciśnienia w oku, który niezależnie od wykonywanych czynności utrzymuje je na stałym poziomie. Nie naraża to chorego na duże wahania ciśnienia i zabezpiecza przed nieprzewidzianym krwawieniem. - Mając w sali operacyjnej Constellation możemy dla każdego pacjenta indywidualnie dobierać jednorazowy zestaw drenów i narzędzi. W ten sposób eliminujemy narzędzia wielorazowe lub sięgać będziemy po nie tylko w nielicznych przypadkach. A wiadomo, że indywidualne przygotowanie pakietu dla chorego to większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko powikłań – tłumaczy doktor Dobrowolski. Constellation to nie tylko witrektomia, ale i nowoczesny i szybki system do chirurgii zaćmy. - Jesteśmy wyposażeni aż w 6 głowic, z których każda może wykonać do 1500 zabiegów. Wszystkie z wykorzystaniem jednorazowych pakietów. Dzięki temu rośnie bezpieczeństwo chorego, maleje ryzyko powikłań i skracany jest czas rehabilitacji – dodaje ordynator. Urządzenie jest tak wszechstronne, że wyposażono je nawet w złącze odtwarzacza MP3, które ma pomóc lekarzom i pacjentowi w bezstresowym przebiegu operacji.
Sprzęt kosztował prawie 500.000 zł. Zakupiono go dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego. Parametry Constellation pozwalają skrócić czas każdego zabiegu, co zwiększa nasze możliwości operacyjne. Otwarcie nowej sali operacyjnej dla okulistyki dodatkowo je jeszcze rozbudowuje. Pozostaje mieć nadzieję że dostrzeże ten fakt także Narodowy Fundusz Zdrowia i pozwoli na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych adekwatnie do naszych obecnych możliwości.. Bo potrzeby społeczne są gigantyczne – wyjaśnia Urszula Milka, Z-ca Dyrektora ds. Kontraktowania Świadczeń i Rozwoju Usług w Szpitalu św. Barbary.

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Karta Praw Pacjenta w języku Braill’a

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im [ ... ]

Czytaj więcej...