Konsultacja Toksykologiczna dla lekarzy

tel. 538 819 961

   

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE  

   

WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

X Śląski Meeting Siatkówkowy

28-29 listopada 2019 roku w Katowicach odbędzie się X Śląski Meeting Siatkówkowy.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji w tym roku jest Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej WSS5 - dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

 Tematami głównymi konferencji będą:

 - Łączona chirurgia przedniego i tylnego odcinka oka

 - Szerokokątne techniki diagnostyczne

 - Videochirurgia

 - Farmakoterapia - od eksperymentu do pacjenta

 - Nanotechnologie, czy terapie komórkowe?

 Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa. "Logopedia w Teorii i Praktyce Interdyscyplinarne aspekty diagnozy i terapii logopedycznej"

16 listopada 2019 roku Śląski Oddział PTL wraz z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu organizuje konferencję naukowo-szkoleniową:

 

X Ogólnopolską Konferencję Naukową. Logopedia w Teorii i Praktyce

Interdyscyplinarne aspekty diagnozy i terapii logopedycznej

Konferencja odbywa się pod patronatem
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego

 Konferencja kierowana jest do logopedów, pedagogów, psychologów, nauczycieli wspomagających, lekarzy, pielęgniarek, protetyków słuchu, rehabilitantów.

 Przewidywana jest część plenarna oraz warsztatowa. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwóch wybranych przez siebie warsztatach. Udział w konferencji i szkoleniach będzie potwierdzony certyfikatami.

Głosuj na projekt "Rozbudowa parkingu"!

Do 30 listopada trwa głosowanie na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy do oddania głosu na projekt „Rozbudowa parkingu przy szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu”!
W holu szpitala oraz przy rejestracji uruchomiono dwa stanowiska, przy których z pomocą pracowników szpitala można oddać głos na w/w projekt.
Zapraszamy również do udziału w głosowaniu pod adresem:

https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start

 

Przeszczep rogówki szansą dla małych pacjentów!

 

Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzieciom daje zabieg przeszczepu rogówki wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.

„Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia.” – podaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski – Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.

Ilość oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów w Polsce to około 4000, co przekłada się na trzyletni okres spędzony w kolejce oczekujących. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki opracowanemu systemowi z udziałem specjalistów Okulistyki oraz Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy właśnie przeszli przeszczep oczekiwali na niego około dwa tygodnie.


„Obecny rok jest dla nas wyjątkowy, do października wykonaliśmy około 200 przeszczepów i nie zamierzamy na tym zakończyć. Dokładamy wszelkich sił, by znaleźć rozwiązania, które w rezultacie doprowadzą do zwiększenia ilości wykonywanych tego typu zabiegów. Świadczy o tym złożoność wykonywanych procedur oraz wprowadzenie refundowanej keratoprotezy po raz pierwszy w Polsce. W ten sposób konsekwentnie realizujemy ambitny plan uczynienia ze szpitala św. Barbary czołowego ośrodka nie tylko w skali regionu, ale też ogólnopolsko.” – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

Przeszczepienie kończy pewien etap pozyskiwania tkanki, ale wszystko zaczyna się w ośrodkach, które zgłaszają dawców i to im należą się podziękowania za aktywności i zaangażowanie – dzięki dawcom, ich rodzinom, anestezjologom i innym lekarzom odpowiedzialnym za pobranie mogliśmy dziś przeszczepić tym młodym pacjentom rogówki i dać im drugą szansę.

 

Nasi pacjenci znów mogą zobaczyć bliskich!

Osiem lat minęło od ostatniego wykonanego zabiegu keratoprotezy typu Boston, nowatorskiej metody leczenia rogówek z uszkodzeniami uniemożliwiającymi zastosowanie przeszczepu biowitalnego, czyli przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

 

Teraz trwający godzinę czasu zabieg został wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przez dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego, przy wsparciu prof. Edwarda Wylęgały. To właśnie tutaj zrodziła się szansa dla pacjentów, dla których przeszczep rogówki pochodzących od zmarłych dawców się nie powodził.  


Zastosowanie materiału sztucznego z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki. Keratoproteza jest i tak montowana w tkance rogówkowej, ale nie jest narażona na procesy immunologiczne jak tkanka rogówki. Wydaje się, że dla wielu pacjentów to ostatnia deska ratunku, na którą czekali od wielu lat. Zabieg ten nie był refundowany od 8 lat, co spowodowało migrację pacjentów za granice naszego kraju, powrót tej możliwości leczenia to szansa dla wielu chorych ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy we wrodzonych wadach rogówki.


Dzięki zastosowaniu powyższej metody, dwóch pacjentów WSS5 otrzymało nadzieję na odzyskanie widzenia. Już teraz efekty  są dla nich zachwycające.


W Polsce nieliczna grupa lekarzy ma doświadczenie we wszczepianiu keratoprotez, dlatego raptem kilka ośrodków jest gotowych do jej zastosowania, to ośrodki które wykonują ponad 100 przeszczepień rocznie.


Za Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu przemawia doświadczenie zespołu i wysoce specjalistyczne instrumentarium diagnostyczne jak i chirurgiczne dostępne w szpitalu. Kompletna aparatura diagnostyczne i najnowszy mikroskop operacyjny z wbudowanym tomografem pozwalają przeprowadzić zabieg ze stała wizualizacją przekroju pola operacyjnego, co zapewnia niespotykaną dotąd precyzję operacji. Keratoproteza typu Boston cechuje się też niską inwazyjnością zabiegu i redukcją liczby potencjalnych powikłań. To szansa dla osób u których nie można było przeszczepić rogówki i szansa na użyteczne widzenie.

 

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


X Śląski Meeting Siatkówkowy

28-29 listopada 2019 roku w Katowicach odbędzie się X Śl [ ... ]

Czytaj więcej...
X Ogólnopolska Konferencja Naukowa. "Logopedia w ...

16 listopada 2019 roku Śląski Oddział PTL wraz z Wojewó [ ... ]

Czytaj więcej...
Inne Artykuły