Konsultacja Toksykologiczna dla lekarzy

tel. 538 819 961

   

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE  

   

WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Nasi pacjenci znów mogą zobaczyć bliskich!

Osiem lat minęło od ostatniego wykonanego zabiegu keratoprotezy typu Boston, nowatorskiej metody leczenia rogówek z uszkodzeniami uniemożliwiającymi zastosowanie przeszczepu biowitalnego, czyli przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

 

Teraz trwający godzinę czasu zabieg został wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przez dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego, przy wsparciu prof. Edwarda Wylęgały. To właśnie tutaj zrodziła się szansa dla pacjentów, dla których przeszczep rogówki pochodzących od zmarłych dawców się nie powodził.  


Zastosowanie materiału sztucznego z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki. Keratoproteza jest i tak montowana w tkance rogówkowej, ale nie jest narażona na procesy immunologiczne jak tkanka rogówki. Wydaje się, że dla wielu pacjentów to ostatnia deska ratunku, na którą czekali od wielu lat. Zabieg ten nie był refundowany od 8 lat, co spowodowało migrację pacjentów za granice naszego kraju, powrót tej możliwości leczenia to szansa dla wielu chorych ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy we wrodzonych wadach rogówki.


Dzięki zastosowaniu powyższej metody, dwóch pacjentów WSS5 otrzymało nadzieję na odzyskanie widzenia. Już teraz efekty  są dla nich zachwycające.


W Polsce nieliczna grupa lekarzy ma doświadczenie we wszczepianiu keratoprotez, dlatego raptem kilka ośrodków jest gotowych do jej zastosowania, to ośrodki które wykonują ponad 100 przeszczepień rocznie.


Za Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu przemawia doświadczenie zespołu i wysoce specjalistyczne instrumentarium diagnostyczne jak i chirurgiczne dostępne w szpitalu. Kompletna aparatura diagnostyczne i najnowszy mikroskop operacyjny z wbudowanym tomografem pozwalają przeprowadzić zabieg ze stała wizualizacją przekroju pola operacyjnego, co zapewnia niespotykaną dotąd precyzję operacji. Keratoproteza typu Boston cechuje się też niską inwazyjnością zabiegu i redukcją liczby potencjalnych powikłań. To szansa dla osób u których nie można było przeszczepić rogówki i szansa na użyteczne widzenie.

 

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Kliniczny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Te...

Jasny, przestronny, nowoczesny, spełniający wszystkie wymo [ ... ]

Czytaj więcej...
KOMUNIKAT

KOMUNIKAT   Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im.  [ ... ]

Czytaj więcej...
Inne Artykuły