WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Pierwszy w historii zabieg trombektomii w WSS5 w Sosnowcu!

 

W dniu 15 maja 2019 roku przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu pierwszy zabieg trombektomii. Zabieg ten polega na mechanicznym udrożnieniu naczynia mózgowego, które było zablokowane przez skrzep. Jest to metoda, która z dużym prawdopodobieństwem pozwala uniknąć tego, czego w udarze boimy się najbardziej, czyli niedokrwienia. Dzięki trombektomii pacjent ma szanse na normalne funkcjonowanie. Jego skuteczność uwarunkowana jest wykonaniem zabiegu do 6 godzin od momentu zdiagnozowania udaru.

Początkowo pacjent miał być skierowany do Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach  - ośrodka pilotażowego w tym zakresie, ale przez brak możliwości transportu pacjenta drogą powietrzną i transportem samochodowym przekroczeniu uległby znamienny okres sześciu godzin.

W związku z zaistniałą sytuacją dr n. med. Witold Tomalski – specjalista neuroradiologii oraz dr n. med. Krzysztof Szaniewski – specjalista chirurgii naczyniowej udrożnili naczynia za pomocą cewników i bezpiecznie usunęli zator.

„To nasz pierwszy tego typu zabieg. Cieszymy się, że zakończył się pomyślnie i z pewnością będziemy się przymierzać do kolejnych.” – mówi Z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa - dr n. med. Paweł Gruenpeter.

KOMUNIKAT dla prasy

 

Sosnowiec, dnia 09 maja 2019r.

 

Komunikat dla prasy dot. stanowiska Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu w odpowiedzi na artykuł „Szpital w Dąbrowie zbadał pacjentkę, ale przewiózł ją do lecznicy w Sosnowcu. Kobieta zmarła” portalu dabrowa.naszemiasto.pl, opublikowanego 8 maja 2019r.

 

W dniu 3 maja z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej do Wojewódzkiego Szpitala Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. transportem medycznym bez obecności lekarza została przywieziona pacjentka w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Pacjentka została przetransportowana do innej jednostki pomimo wolnych łóżek na Oddziale Intensywnej Terapii w Dąbrowie Górniczej. Cała sytuacja odbywała się bez jakichkolwiek ustaleń pomiędzy szpitalami. W dokumentacji pacjentki stwierdzono brak karty informacyjnej przyjęcia na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Dąbrowie Górniczej. Zostało jednak przekazane skierowanie na Oddział Pulmonologii WSS5 w Sosnowcu. Kobieta niezwłocznie trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu, gdzie została wykonana obszerna diagnostyka.

W wyniku przeprowadzonych badań u Pacjentki zostało stwierdzone zapalenie płuc z dyskretnym krwiopluciem oraz anemia. Pacjentka była niewydolna oddechowo, kwalifikowała się do natychmiastowej konsultacji anestezjologicznej. Niezwłocznie została przetransportowana na Oddział Pulmonologii, gdzie po konsultacji anestezjologia i kardiologa została zaintubowana. Przeprowadzono konsultację gastrologiczną, po której wysunięto podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego, jednak aktualny stan pacjentki już nie pozwalał na wykonanie badań endoskopowych.

 „Krwioplucie – czyli zawartość krwi w plwocinie nie uzasadnia tak zaawansowanej anemii”– dodaje Kierownik Oddziału Pulmonologii i Nowotworów Płuc - lek. med. Arkadiusz Brodowski.

W wyniku zaawansowanego procesu chorobowego pacjentki, pomimo starań zespołu lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu w dniu 5 maja pacjentka zmarła.

Przeprowadzona została sekcja zwłok, w wyniku której ustalono, iż poza zapaleniem płuc pacjentka cierpiała na obfite krwawienie z przewodu pokarmowego, które nie było rozpoznane na SOR w Dąbrowie w trakcie czterogodzinnego pobytu.

Zarówno na stronie internetowej Szpitala w Dąbrowie Górniczej jak i w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą widnieje informacja, że szpital posiada Oddział Chorób Płuc.

Powstaje zatem pytanie dlaczego pacjentki nie przyjęto do wyspecjalizowanej w tym zakresie jednostki w Szpitalu, gdzie pierwotnie trafiła na Szpitalny Oddział Ratunkowy?

KOMUNIKAT Instytut Medycy Pracy

W dniu 30 kwietnia 2019r. odbyło się posiedzenie Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Nr 5  im. Św. Barbary w Sosnowcu, na której podjęto uchwałę
o rozszerzeniu struktury organizacyjnej Szpitala o Oddział Toksykologii, Ośrodek Ostrych Zatruć, Pracownię Chromatograficzną oraz Pracownię Toksykologii.

Rozpoczęcie pracy w/w jednostek planowane jest na dzień 1 czerwca 2019r.,
w związku z czym w miesiącu maju Szpital nie będzie udzielał świadczeń w zakresie toksykologii.

Za zabezpieczenie konsultacji toksykologicznych w okresie do 31 maja 2019r. dla woj. śląskiego odpowiadają:

 

Klinika Toksykologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ośrodek Informacji Toksykologicznej CM UJ
ul. Śniadeckich 10
31-501 Kraków
tel./fax (12) 424 89 22

tel. na ratunek! (12) 411 99 99

 

Oddział Toksykologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Detoksykacji
Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.

oś. Złotej Jesieni 1
31-826 Kraków
tel. (12) 64 68 404
fax. (12) 64 68 985

tel. na ratunek! (12) 64 68 550

 

Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu

Oddział Toksykologiczny

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T Marciniaka
ul. Traugutta 116
50-420 Wrocław
tel./fax (071) 789 03 42; (071) 789 02 14

tel. na ratunek! (071) 343 30 08

 

Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera

Klinika Chorób Zawodowych i Toksykologii, Oddział Toksykologii
ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 8
91-348 Łódź
tel./fax (042) 631 47 51; (042) 657 83 31

tel. na ratunek! (042) 657 99 00

 

Gabinet Leczenia Stopy Cukrzycowej

Informujemy, że Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej utworzony w ramach programu polityki zdrowotnej pn. Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenie Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018 został przekształcony w gabinet referencyjny leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej.

Karta Praw Pacjenta w języku Braill’a

Informujemy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu dzięki uprzejmości wrocławskiego Stowarzyszenia „Twoje Nowe Możliwości” otrzymał broszury Karty Praw Pacjenta napisanych językiem Braill’a, które dostępne są w wyznaczonych miejscach w Szpitalu.

 

KARTA PRAW PACJENTA

 


Kontakt do Stowarzyszenia  : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Pierwszy w historii zabieg trombektomii w WSS5 w S...

  W dniu 15 maja 2019 roku przeprowadzono w Wojewódzkim S [ ... ]

Czytaj więcej...
KOMUNIKAT dla prasy

  Sosnowiec, dnia 09 maja 2019r.   Komunikat dla prasy  [ ... ]

Czytaj więcej...
Inne Artykuły