Konsultacja Toksykologiczna dla lekarzy

tel. 538 819 961

   

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE  

   

WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Przeszczep rogówki szansą dla małych pacjentów!

 

Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzieciom daje zabieg przeszczepu rogówki wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.

„Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia.” – podaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski – Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.

Ilość oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów w Polsce to około 4000, co przekłada się na trzyletni okres spędzony w kolejce oczekujących. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki opracowanemu systemowi z udziałem specjalistów Okulistyki oraz Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy właśnie przeszli przeszczep oczekiwali na niego około dwa tygodnie.


„Obecny rok jest dla nas wyjątkowy, do października wykonaliśmy około 200 przeszczepów i nie zamierzamy na tym zakończyć. Dokładamy wszelkich sił, by znaleźć rozwiązania, które w rezultacie doprowadzą do zwiększenia ilości wykonywanych tego typu zabiegów. Świadczy o tym złożoność wykonywanych procedur oraz wprowadzenie refundowanej keratoprotezy po raz pierwszy w Polsce. W ten sposób konsekwentnie realizujemy ambitny plan uczynienia ze szpitala św. Barbary czołowego ośrodka nie tylko w skali regionu, ale też ogólnopolsko.” – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

Przeszczepienie kończy pewien etap pozyskiwania tkanki, ale wszystko zaczyna się w ośrodkach, które zgłaszają dawców i to im należą się podziękowania za aktywności i zaangażowanie – dzięki dawcom, ich rodzinom, anestezjologom i innym lekarzom odpowiedzialnym za pobranie mogliśmy dziś przeszczepić tym młodym pacjentom rogówki i dać im drugą szansę.

 

Nasi pacjenci znów mogą zobaczyć bliskich!

Osiem lat minęło od ostatniego wykonanego zabiegu keratoprotezy typu Boston, nowatorskiej metody leczenia rogówek z uszkodzeniami uniemożliwiającymi zastosowanie przeszczepu biowitalnego, czyli przeszczepu rogówki od zmarłego dawcy.

 

Teraz trwający godzinę czasu zabieg został wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu przez dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego, przy wsparciu prof. Edwarda Wylęgały. To właśnie tutaj zrodziła się szansa dla pacjentów, dla których przeszczep rogówki pochodzących od zmarłych dawców się nie powodził.  


Zastosowanie materiału sztucznego z tworzywa o odpowiednich właściwościach optycznych pozwala ominąć problemy związane z utrzymaniem przezroczystości klasycznego przeszczepu rogówki. Keratoproteza jest i tak montowana w tkance rogówkowej, ale nie jest narażona na procesy immunologiczne jak tkanka rogówki. Wydaje się, że dla wielu pacjentów to ostatnia deska ratunku, na którą czekali od wielu lat. Zabieg ten nie był refundowany od 8 lat, co spowodowało migrację pacjentów za granice naszego kraju, powrót tej możliwości leczenia to szansa dla wielu chorych ze ślepotą rogówkową po oparzeniach, po odrzutach przeszczepów czy we wrodzonych wadach rogówki.


Dzięki zastosowaniu powyższej metody, dwóch pacjentów WSS5 otrzymało nadzieję na odzyskanie widzenia. Już teraz efekty  są dla nich zachwycające.


W Polsce nieliczna grupa lekarzy ma doświadczenie we wszczepianiu keratoprotez, dlatego raptem kilka ośrodków jest gotowych do jej zastosowania, to ośrodki które wykonują ponad 100 przeszczepień rocznie.


Za Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu przemawia doświadczenie zespołu i wysoce specjalistyczne instrumentarium diagnostyczne jak i chirurgiczne dostępne w szpitalu. Kompletna aparatura diagnostyczne i najnowszy mikroskop operacyjny z wbudowanym tomografem pozwalają przeprowadzić zabieg ze stała wizualizacją przekroju pola operacyjnego, co zapewnia niespotykaną dotąd precyzję operacji. Keratoproteza typu Boston cechuje się też niską inwazyjnością zabiegu i redukcją liczby potencjalnych powikłań. To szansa dla osób u których nie można było przeszczepić rogówki i szansa na użyteczne widzenie.

 

Wielki biznes z wielkim sercem dla Zagłębia

Komfortowy, klimatyzowany i spełniający wymogi związane z przewozem ludzi – taki jest najnowszy pojazd Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu będący darem Fundacji TAURON. Od 3 października samochód będzie służył osobom dializowanym.

To dar dla całego Zagłębia, z którego docierają na dializę nasi pacjenci. Taki gest wsparcia to znaczące ułatwienie dla chorych, którzy bezpiecznie i niezawodnie dojadą do szpitala, który udziela im niezbędnej pomocy. Dotychczas korzystaliśmy z dwóch busów wyprodukowanych w 2015 roku. Każdy z nich ma już ponad 200 tysięcy przejechanych kilometrów i wymaga poważnych i kosztownych napraw – podsumowuje dr n. med. Alicja Cegłowska, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu.

Pacjenci dowożeni są najczęściej z Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, ale także z Powiatu Będzińskiego m. in. z Mierzęcic i Wojkowic. 8-osobowy Ford Transit udało się kupić dzięki wsparciu Fundacji TAURON, która w dużej mierze sfinansowała zakup pojazdu.

TAURON to nie tylko pewność i bezpieczeństwo dostaw energii, ale też wielkie serce, które nie raz otworzyło się na potrzebujących. Takie wsparcie to przykład, który warto pokazywać i upowszechniania – komplementuje firmę Dariusz Starzycki wicemarszałek województwa śląskiego.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wesprzeć szpital im. św. Barbary, który jest najważniejszą placówką służby zdrowia w Zagłębiu. Liczę, że nowy samochód będzie dobrze służył pacjentom szpitala – podkreśla Marek Wadowski, wiceprezes Zarządu TAURON Polska Energia.

Na zdjęciu od lewej: Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych i Zarządzania Majątkiem WSS5 - Agata Ślęzak, Przewodnicząca Rady Społecznej WSS5 - Ilona Czernecka-Suchanek, Dyrektor Operacyjny WSS5 - Grażyna Cader-Ziółkowska, Lekarz Naczelny WSS5- Robert Urbańczyk, Wiceprezes Zarządu ds. Finansów Tauron S.A. Polska Energia - Marek Wadowski, Poseł na sejm - Ewa Malik, Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Dariusz Starzycki, Dyrektor Naczelna WSS5 - Alicja Cegłowska, Dyrektor ds. Ekonomicznych i Zarządzania Majątkiem WSS5 - Krzysztof Lehnort, Koordynator Transportu WSS5 - Tomasz Sędzielewski, Pielęgniarka Oddziałowa Stacji Dializ WSS5 - Sylwia Kłosińska, Kierownik Oddziału Nefrologii WSS5 - Maciej Bułanowski.

Na zdjęciu od lewej: Poseł na sejm - Ewa Malik, Wicemarszałek Województwa Śląskiego - Dariusz Starzycki, Dyrektor Naczelna WSS5 - Alicja Cegłowska, Dyrektor ds. Ekonomicznych i Zarządzania Majątkiem WSS5 - Krzysztof Lehnort, Koordynator Transportu WSS5 - Tomasz Sędzielewski.

 

System monitoringu SOR

W dniu 27.07.2019 od godziny 7.15 wystąpiła awaria systemu monitoringu SOR. W dniu 7.08.2019 wznowiono nagrywanie po naprawie awarii rejestratora.

Dzięki zgłoszeniu dawcy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu pacjent z ciężką niewydolnością serca otrzymał drugie życie!

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.” - to słowa Jana Pawła II, który tak określił akt oddania narządów dla ratowania ludzkiego życia.

Współpracę w tym zakresie prowadziliśmy wraz ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. To właśnie tam 10 czerwca 2019r. odbył się przeszczep serca u pacjenta z ciężką niewydolnością serca oczekującego na transplantację w trybie pilnym. „Jest to nasz wspólny sukces, który dokonaliśmy dzięki Państwa zaangażowaniu” – podaje prof. Dr hab. med. Piotr Przybyłowski w skierowanym do WSS5 podziękowaniu, które nawiązuje do starań i wysiłków naszego Szpitala w rozwój donacji, aby możliwe było ratowanie kolejnych chorych.

Temat transplantacji nadal stanowi w Polsce temat tabu. Jednak mamy świadomość tego, że nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i dlatego warto o niej mówić. Istnieje obecnie wielka potrzeba podnoszenia świadomości ludzi, że warto oddawać narządy potrzebne chorym, dla których przeszczep jest ostatnią szansą na drugie życie.

Więcej informacji o transplantacji w Polsce można znaleźć na stronie:

www. poltransplant.org.pl

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Przeszczep rogówki szansą dla małych pacjentów...

  Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzie [ ... ]

Czytaj więcej...
Nasi pacjenci znów mogą zobaczyć bliskich!

Osiem lat minęło od ostatniego wykonanego zabiegu keratopr [ ... ]

Czytaj więcej...
Inne Artykuły