Konsultacja Toksykologiczna dla lekarzy

tel. 538 819 961

   

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE  

   

WYSZUKIWARKA  


   

ANKIETA SATYSFAKCJI PACJENTA  

   

MEDYCZNE BAZY DANYCH  

   

OŚRODEK WCZESNEJ DIAGNOSTYKI RZS  

   

 

   

WSPARLI SZPITAL  

   
google hack

Awaria monitoringu - SOR

W dniu 18.11.2019 od godziny 16.00 w szpitalu wystąpiła awaria, która spowodowała wyłączenie systemu monitoringu SOR.

Od dnia 21.11.2019 godzina 11:30 wznowiono nagrywanie po naprawie awarii.

X Śląski Meeting Siatkówkowy

28-29 listopada 2019 roku w Katowicach odbędzie się X Śląski Meeting Siatkówkowy.

Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji w tym roku jest Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej WSS5 - dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

 Tematami głównymi konferencji będą:

 - Łączona chirurgia przedniego i tylnego odcinka oka

 - Szerokokątne techniki diagnostyczne

 - Videochirurgia

 - Farmakoterapia - od eksperymentu do pacjenta

 - Nanotechnologie, czy terapie komórkowe?

 Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa. "Logopedia w Teorii i Praktyce Interdyscyplinarne aspekty diagnozy i terapii logopedycznej"

16 listopada 2019 roku Śląski Oddział PTL wraz z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu organizuje konferencję naukowo-szkoleniową:

 

X Ogólnopolską Konferencję Naukową. Logopedia w Teorii i Praktyce

Interdyscyplinarne aspekty diagnozy i terapii logopedycznej

Konferencja odbywa się pod patronatem
Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego

 Konferencja kierowana jest do logopedów, pedagogów, psychologów, nauczycieli wspomagających, lekarzy, pielęgniarek, protetyków słuchu, rehabilitantów.

 Przewidywana jest część plenarna oraz warsztatowa. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w dwóch wybranych przez siebie warsztatach. Udział w konferencji i szkoleniach będzie potwierdzony certyfikatami.

Głosuj na projekt "Rozbudowa parkingu"!

Do 30 listopada trwa głosowanie na projekty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zapraszamy do oddania głosu na projekt „Rozbudowa parkingu przy szpitalu im. św. Barbary w Sosnowcu”!
W holu szpitala oraz przy rejestracji uruchomiono dwa stanowiska, przy których można zapoznać się z tegorocznymi projektami w ramach programu "Śląskie. Budżet Obywatelski".


Zapraszamy również do udziału w głosowaniu pod adresem:

https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/start

 

Przeszczep rogówki szansą dla małych pacjentów!

 

Szansa na odzyskanie widzenia – taką nadzieję dzieciom daje zabieg przeszczepu rogówki wykonany w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Dzięki tkankom pozyskanym od zmarłego dawcy u dwóch pacjentów Oddziału Okulistyki Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu przeprowadzono przeszczepy rogówki. Celem przeszczepienia jest uzyskanie jej przezroczystości i odpowiednich właściwości optycznych.

„Zabieg keratoplastyki drążącej, bo tak nazywany jest przeszczep rogówki jest zabiegiem z wykorzystaniem materiału od zmarłego dawcy. Nasi pacjenci otrzymali nowe rogówki z nadzieją na znaczną poprawę widzenia. Przed nimi jeszcze długa rehabilitacja, ale mamy nadzieje, że pozwoli im to na odzyskanie jakości widzenia.” – podaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski – Kierownik Oddziału Okulistycznego z Zespołem Zabiegowym i Pododdziałem Chirurgii Refrakcyjnej.

Ilość oczekujących na przeszczep rogówki pacjentów w Polsce to około 4000, co przekłada się na trzyletni okres spędzony w kolejce oczekujących. Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci. Czas oczekiwania dzięki opracowanemu systemowi z udziałem specjalistów Okulistyki oraz Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnego ds. Transplantacji jest znacznie krótszy. Pacjenci nieletni mają pierwszeństwo w przydziale tkanek przez Banki Oczne. Pacjenci, którzy właśnie przeszli przeszczep oczekiwali na niego około dwa tygodnie.


„Obecny rok jest dla nas wyjątkowy, do października wykonaliśmy około 200 przeszczepów i nie zamierzamy na tym zakończyć. Dokładamy wszelkich sił, by znaleźć rozwiązania, które w rezultacie doprowadzą do zwiększenia ilości wykonywanych tego typu zabiegów. Świadczy o tym złożoność wykonywanych procedur oraz wprowadzenie refundowanej keratoprotezy po raz pierwszy w Polsce. W ten sposób konsekwentnie realizujemy ambitny plan uczynienia ze szpitala św. Barbary czołowego ośrodka nie tylko w skali regionu, ale też ogólnopolsko.” – dodaje dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski.

Przeszczepienie kończy pewien etap pozyskiwania tkanki, ale wszystko zaczyna się w ośrodkach, które zgłaszają dawców i to im należą się podziękowania za aktywności i zaangażowanie – dzięki dawcom, ich rodzinom, anestezjologom i innym lekarzom odpowiedzialnym za pobranie mogliśmy dziś przeszczepić tym młodym pacjentom rogówki i dać im drugą szansę.

 

   
   
   

AKTUALNOŚCI  


Awaria monitoringu - SOR

W dniu 18.11.2019 od godziny 16.00 w szpitalu wystąpiła aw [ ... ]

Czytaj więcej...
X Śląski Meeting Siatkówkowy

28-29 listopada 2019 roku w Katowicach odbędzie się X Śl [ ... ]

Czytaj więcej...
Inne Artykuły