01#POZNAJMYSIĘ – Oddział Pulmonologii, Nowotworów Płuc, Mukowiscydozy i Pracownia Bronchoskopii

01#POZNAJMYSIĘ – Oddział Pulmonologii, Nowotworów Płuc, Mukowiscydozy i Pracownia Bronchoskopii

Piętro 10 – to właśnie tam znajduje się liczący 20 łóżek Oddział Pulmonologii, Nowotworów Płuc, Mukowiscydozy wraz z Pracownią Bronchofiberoskopii. O pracy na najwyższym piętrze naszego Szpitala rozmawiamy z Kierownikiem Oddziału – lek. med. Arkadiuszem Brodowskim – specjalistą chorób wewnętrznych, specjalistą chorób płuc – prywatnie miłośnikiem gry w squasha.

Jakie choroby diagnozujemy i leczymy w Oddziale Pulmonologii?

Oddział przede wszystkim zajmuje się diagnostyką chorób nowotworowych – tych pierwotnych i przerzutowych. Leczone są tutaj wszelakie choroby obturacyjne układu oddechowego m.in. takie jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc, czy obturacyjny bezdech senny. Dysponujemy sporym zapleczem diagnostycznym, dzięki czemu szybko i prawidłowo możemy rozpoznać choroby śródmiąższowe czy powikłane zapalenia płuc. W prowadzeniu diagnostyki pomagają nam funkcjonujące w strukturze Oddziału – Pracownia Badań Czynnościowych Układu Oddechowego, w której mierzy się objętości i pojemności płuc pacjentów oraz przepływy powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego oraz Pracownia Bronchofiberoskopii, gdzie przeprowadzane są diagnostyczne badania endoskopowe dróg oddechowych, wykonywane za pomocą bronchofiberoskopu, specjalnego endoskopu wprowadzonego przez nos lub usta.

Z jakimi chorobami pacjenci żyją, często nie zgłaszając się z problemem do specjalisty?

Przede wszystkim guzy płuc. Ponad 80% pacjentów, którzy trafiają na diagnostykę do Poradni czy Oddziału nie nadają się do operacyjnego leczenia. Wtedy właściwie jedyną możliwością jest wyhamowanie postępującej choroby. Nadal największym kłopotem są nałogowi palacze, którzy trafiają do nas często, gdy jest już za późno. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka i zdrowy tryb życia.

Czyli to wszystko przez papierosy?

Palenie jest niezwykle szkodliwe. W dzisiejszych czasach każdy już wie, że ma ono toksyczny wpływ nie tylko na układ oddechowy. Palenie powoduje mnóstwo chorób od przewlekłej obturacyjnej choroby płuc po nowotwory płaskonabłonkowe – gdzie (warto dodać) grupę chorych w 90% stanowią nałogowi palacze.

Co zatem robić, gdy czujemy duszności, trudności w oddychaniu? Czy to już oznaka choroby?

Nie zawsze. Organizm ma czasami potrzebę pogłębienia oddechu, jeśli nie jest to częste – to nie ma się czym martwić. Jednak pierwsze problemy są zwykle widoczne w nietolerancji wysiłku fizycznego. Jeśli zaczynamy go źle znosić i szybciej się meczymy niż kiedyś to jest to pierwszy sygnał, by próbować kontaktować się ze specjalistą.

Czy po trafieniu na Oddział jest się czego bać? Czy diagnostyka sprawia pacjentom ból?

Szereg badań, które wykonywane są w ramach diagnostyki i leczenia dla pacjentów Oddziału to badania małoinwazyjne. Warto jednak podkreślić, że strach przed badaniem nie może opóźniać diagnostyki. Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym większa jego szansa na leczenie. Zatem, jeśli ktoś zmaga się z problemami układu oddechowego, nie powinien bagatelizować problemu, tylko czym prędzej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wskaże ścieżkę leczenia.

  • Post category:Szpital